Krahasoni përbërjen kimike, rezistencën ndaj korrozionit, vetitë mekanike dhe saldueshmërinë e cilësive të inoksit që furnizojmë, për të zgjedhur materialin e përshtatshëm për projektin tuaj.
Kërkoni ekuivalentët →Struktura metalurgjike ndikon në vetitë magnetike, aftësinë për kalitje, formueshmërinë dhe saldueshmërinë e çelikut inox.
Në gjendje të pjekur janë zakonisht jomagnetike, kanë formueshmëri të lartë dhe saldohen lehtë. Nuk kaliten me trajtim termik, por forcohen nga deformimi në të ftohtë. Janë familja më e përdorur e inoksit.
Janë magnetike dhe zakonisht kanë pak ose aspak nikel, prandaj ofrojnë kosto më ekonomike. Kanë rezistencë të mirë ndaj korrozionit në mjedise të brendshme, por formueshmëri dhe saldueshmëri më të kufizuar.
Çeliqe magnetike që mund të kaliten me trajtim termik për të arritur fortësi të lartë. Kanë rezistencë më të kufizuar ndaj korrozionit dhe përdoren, ndër të tjera, për valvula, takëme dhe boshte.
Kombinojnë strukturën austenitike dhe ferritike, duke ofruar rezistencë mekanike rreth dy herë më të lartë se AISI 304 dhe rezistencë të mirë ndaj korrozionit nga kloruret.
| Cilësia | C maks. | Cr | Ni | Mo | Të tjera |
|---|---|---|---|---|---|
| AISI 201 EN 1.4372 | ≤ 0.15 | 16–18 | 3.5–5.5 | — | Mn 5.5–7.5; N ≤ 0.25 |
| AISI 202 EN 1.4373 | ≤ 0.15 | 17–19 | 4–6 | — | Mn 7.5–10; N ≤ 0.25 |
| AISI 204Cu | ≤ 0.15 | 15–17 | 1.5–3.5 | — | Mn 6.5–9; Cu 2–4 |
| AISI 303 EN 1.4305 | ≤ 0.10 | 17–19 | 8–10 | — | S 0.15–0.35 |
| AISI 304 EN 1.4301 | ≤ 0.07 | 17.5–19.5 | 8–10.5 | — | — |
| AISI 304L EN 1.4307 | ≤ 0.03 | 17.5–19.5 | 8–10.5 | — | — |
| AISI 310S EN 1.4845 | ≤ 0.08 | 24–26 | 19–22 | — | — |
| AISI 316 EN 1.4401 | ≤ 0.07 | 16.5–18.5 | 10–13 | 2–2.5 | — |
| AISI 316L EN 1.4404 | ≤ 0.03 | 16.5–18.5 | 10–13 | 2–2.5 | — |
| AISI 316Ti EN 1.4571 | ≤ 0.08 | 16.5–18.5 | 10.5–13.5 | 2–2.5 | Ti 5×C – 0.70 |
| AISI 321 EN 1.4541 | ≤ 0.08 | 17–19 | 9–12 | — | Ti 5×C – 0.70 |
| AISI 420 EN 1.4021 | 0.16–0.25 | 12–14 | — | — | — |
| AISI 430 EN 1.4016 | ≤ 0.08 | 16–18 | — | — | — |
| AISI 430F EN 1.4104 | ≤ 0.12 | 15.5–17.5 | — | 0.2–0.6 | S 0.15–0.35 |
| AISI 430L | ≤ 0.03 | 16–18 | — | — | — |
| AISI 431 EN 1.4057 | 0.12–0.22 | 15–17 | 1.5–2.5 | — | — |
| Duplex 2205 EN 1.4462 | ≤ 0.03 | 21–23 | 4.5–6.5 | 2.5–3.5 | N 0.10–0.22 |
Vlera tipike, në përqindje të masës, sipas EN 10088-2 dhe ASTM A240. Kufijtë mund të ndryshojnë sipas standardit dhe formës së produktit.
| Cilësia | Struktura | PREN | Korrozioni | Saldueshmëria | Magnetike | Rm (MPa) | Rp0.2 (MPa) | A (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AISI 201 | Austenitike | 17 | E mirë | Pak | — | — | — | |
| AISI 202 | Austenitike | 18 | E mirë | Pak | — | — | — | |
| AISI 204Cu | Austenitike | — | E mirë | Pak | — | — | — | |
| AISI 303 | Austenitike | — | E dobët | Jo | — | — | — | |
| AISI 304 | Austenitike | 18 | E mirë | Jo | 515 | 205 | 40 | |
| AISI 304L | Austenitike | 18 | E mirë | Jo | 485 | 170 | 40 | |
| AISI 310S | Austenitike | 25 | E mirë | Jo | 515 | 205 | 40 | |
| AISI 316 | Austenitike | 24 | E mirë | Jo | 515 | 205 | 40 | |
| AISI 316L | Austenitike | 24 | E mirë | Jo | 485 | 170 | 40 | |
| AISI 316Ti | Austenitike | 24 | E mirë | Jo | 515 | 205 | 40 | |
| AISI 321 | Austenitike | 17 | E mirë | Jo | 515 | 205 | 40 | |
| AISI 420 | Martensitike | — | E dobët | Po | — | — | — | |
| AISI 430 | Ferritike | 17 | E mesme | Po | 450 | 205 | 22 | |
| AISI 430F | Ferritike | — | E dobët | Po | — | — | — | |
| AISI 430L | Ferritike | 17 | E mesme | Po | — | — | — | |
| AISI 431 | Martensitike | — | E dobët | Po | — | — | — | |
| Duplex 2205 | Dupleks | 35 | E mirë | Po | 655 | 450 | 25 |
Rezistenca në tërheqje, kufiri i rrjedhshmërisë dhe zgjatimi paraqiten sipas vlerave minimale të ASTM A240 për materialin në gjendje të pjekur. Viza tregon se vlera varet nga forma e produktit ose gjendja e furnizimit. PREN dhe vlerësimet e korrozionit janë orientuese.
Pika fillestare sipas përdorimit. Për kushte të veçanta (temperatura, kimikate, ngarkesë) na pyesni, e konfirmojmë me ju.
Na tregoni përdorimin, mjedisin dhe standardin e kërkuar, dhe ju rekomandojmë cilësinë me certifikatë EN 10204 3.1.
Të dhënat shërbejnë si orientim dhe nuk zëvendësojnë certifikatën e shkrirjes. Vlerat e detyrueshme janë ato të standardit dhe të certifikatës së prodhuesit.